Совместный семинар с KIT (Германия)

Hard X-ray Spectroscopy and Advanced Data Analysis for Catalysis

09.10.2020

7 октября 2020 года прошел совместный online-семинар с группой Проф. Грюнвальдта из Технологического института Карлсруэ (Германия) по теме "Hard X-ray Spectroscopy and Advanced Data Analysis for Catalysis" (Рентгеновская спектроскопия и передовые методы анализа данных для катализа). Участие в семинаре приняли более 50 ученых их Германии и России. Доклады были посвящены достижениям в области экспериментальных возможностей со стороны KIT и передовым методам машинного обучения и анализа больших данных со стороны МИИ ИМ ЮФУ. По результатом семинара ученые обсудили перспективы совместных исследований в области промышленно значимых катализаторов и каталитических процессов.

Программа семинара:

• 14:00 Short introductions of the respective groups (Prof. Dr. J.-D. Grunwaldt, KIT and Prof. Dr. A. Soldatov, SFedU)

• 14:15 XAS modelling and analysis to identify structure and nuclearity of Cu species in zeolite catalysts (Ilia Pankin, SFedU)

I. Pankin presented theoretical and experimental evaluation of the structure and stability of various Cu species in several zeolite structures used for methane-to-methanol, methanol-to-olefins, and selective catalytic reduction of NOx.

• 14:45 Machine Learning for XANES Analysis of Palladium Nanocatalysts (Oleg Usoltsev, SFedU)

O. Usoltsev reported on the progress of his PhD work on the application of machine learning for modelling and analysis of XANES spectra of palladium nanoparticles and the corresponding hydrides and carbides formed in various catalytic processes.

• 15:15 Actual challenges and emerging techniques to study heterogeneous catalysts (Dmitry Doronkin, KIT)

The presentation of D. Doronkin outlined current trends in operando catalytic studies performed under industrially relevant conditions at various timescales using hard X-ray spectroscopy and complementary techniques.

• 15:45 Hard X-ray imaging and tomography studies of heterogeneous catalysts (Thomas Sheppard, KIT)

In his talk T. Sheppard summarised the recent developments in X-ray imaging and tomography of structured catalytic materials with highlights on high resolution imaging at <20 nm, and operando spectrotomography of automotive catalysts.

Karlsruhe and Rostov-on-Don, 09.10.2020